AKMAN HUKUK

Facebook

Twitter

Copyright 2022
Tüm Haklar Saklıdır.

8:30 - 18:00

Açılış Saatlerimiz Pzt. - Cts.

0312 777 77 78

Danışmanlık İçin Bizleri Arayınız

Facebook

Twitter

Arama
Menu

Sigortasız çalışan EYT’liler ne yapabilir ?

EYT emeklilikte yaşa takılanlar olarak 1999’da çıkan yasayla birlikte, ülke gündeminde yerini almış ve yaklaşan seçim öncesinde de gündemdeki yerini koruyarak 23 yıl boyunca ülke gündemini meşgul etmiştir.

Cumhurbaşkanının yaptığı son açıklamaya göre EYT problemi, Ocak ayında çıkacak yasayla birlikte ortadan kalkacaktır. Çıkacak olan yasada ne gibi maddeler olacağı belli olmadığı için kimlerin emeklilik hakkından faydalanabileceği net olarak bilinmemektedir.

EYT sorununu ortadan kaldıracak olan yasada sigorta giriş tarihi netleşti. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olan milyonlarca vatandaş emeklilik hakkından faydalanabilecektir.

  • 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalıştığı halde sigortasız çalışan EYT’lilerin emeklilik hakları zayi mi olacaktır?
  • 1999 yılında günümüzde olduğu gibi sigorta başlangıcı yapıldığını tespit edecek teknolojik imkanların olmamasının bedelini sigortasız çalışan EYT’li mi  ödemelidir ?
  • İşverenlerin denetimsizlikten yararlanarak, yanında çalıştırdığı işçinin sigorta başlangıcını yapmamasının sonucu Sigortasız çalışan EYT’lilerin emeklilik hakkından yararlanamaması mı olmalıdır?
  • 8 Eylül 1999 yılından önce sigortasız çalışanlar EYT’liler için çıkacak olan yasadan yararlanma için başvurabilecekleri hukuki bir yol var mıdır?

8 Eylül 1999’dan önce çalıştığı halde sigorta başlangıcı yapılmayan sigortasız çalışan binlerce EYT’linin uğramış olduğu haksızlığı bu gibi sorularla çoğaltabiliriz ancak burada ne yapılması gerekir ona değinelim. 8 Eylül 1999’dan önce sigortasız çalışan EYT’liler açısından yeni çıkacak olan yasadan yararlanmanın hukuki yolu ‘’hizmet tespit davası’’ açmaktır. Şartları sağlayan binlerce EYT’li iş mahkemelerinde hizmet tespit davası açarak emeklilik hakkı kazanabileceklerdir.

Hizmet tespit davasına ilişkin makalemiz sitemizde mevcuttur ancak burada kısaca değinmekte fayda vardır. Hizmet tespit davası sigortasız bir şekilde bir iş yerinde çalışan işçinin, o iş yerinde çalıştığını tespite yarayan bir dava türüdür. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortasız çalışan binlerce EYT’li hizmet tespit davası açarak emekli olabilir.

8 Eylül 1999’dan önce sigortasız çalışan binlerce EYT’li için iş mahkemelerinde hizmet tespit davası açılacaktır. Ocak ayında çıkacak olan yasada ne gibi düzenlemeler olacağı belli olmadığı için, yasa çıkmadan hizmet tespit davası açmada fayda olduğunu düşünmekteyiz. Hizmet tespit davası açmak ve emekli olma ümitlerinizi ertelememek adına en kısa zamanda bizimle ya da bu alanında uzman bir avukatla irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Vermiş olduğumuz bilgiler genel hatlarıyla verilmiş olup, sizlere daha faydalı bilgiler verebilmek ve hukuki destekte bulunabilmek adına sizleri uzman kadromuzla çalıştığımız Ostim/ANKARA’daki  ofisimizde ağırlamaktan memnuniyet duyarız